Nowoczesne technologie, wykorzystywane w poprawianiu właściwości mechanicznych podłoża, znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie lądowym oraz wodnym. Technologia wzmacniania gruntu kolumnami DSM gwarantuje wysoką skuteczność utrwalania oraz szerokie możliwości realizacji.

Na czym polega wzmacnianie gruntu kolumnami DSM?

Warunki przeprowadzania robót budowlanych obwarowane są szczegółowymi przepisami, które wymagają odpowiedniej nośności podłoża. Wynaleziona w Japonii technologia Deep Soli Mixing daje możliwość skutecznej i szybkiej organizacji prac, podczas których podłoże gruntowe zostaje wymieszane z zaczynem cementowym, po czym przybiera formę tzw. cementogruntu. Wykorzystanie specjalnego mieszadła, które wprowadzone w ziemię zapewnia równomierne mieszanie zaczynu z gruntem, pozwala na formowanie kolumn o średnicy od 60 cm do 160 cm. Parametry kolumn DSM, przebieg procesu mieszania, ilość i gęstość wprowadzonego zaczynu podlegają ścisłej kontroli oraz monitorowaniu podczas wykonywanych robót.

Technologia Deep Soil Mixing daje szansę wykorzystania gruntów niespoistych przy stawianiu fundamentów obiektów inżynierskich jak np. podpory wiaduktów. Kolumny DSM, o czym pisze firma Keller, stosuje się jako wzmocnienie pod nasypy kolejowe, drogowe i autostradowe. Czasem, po zakończeniu robót, wykonuje się testowe obciążenia kolumn DSM, tak by spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Gdzie znajdują zastosowanie kolumny DSM?

Metoda zwiększania nośności podłoża kolumnami DSM znajduje szerokie zastosowanie, zarówno kiedy prace budowlane przeprowadzane są na gruntach spoistych, jak również w przypadku słabego podłoża np. namuły lub torfy. Szerokie możliwości zastosowania technologii kolumnami DSM pozwala na ich wykorzystanie przy wzmacnianiu fundamentów różnych obiektów, zarówno mieszkalnych oraz przeznaczonych na potrzeby użyteczności przemysłowej i publicznej. Wzmocnienie i zabezpieczenie wykopów wykonuje się uzupełniając zbrojenie kolumnami DSM usytuowanymi w formie palisady. To nowoczesne rozwiązanie technologiczne znajduje również zastosowanie w architekturze wodnej min. w formowaniu przesłon przeciwfiltracyjnych, w wałach przeciwpowodziowych.

 Rodzaje stosowanej technologii przy użyciu kolumn DSM

W zależności od tego na jakim rodzaju podłoża wykonywane są prace budowlane, stosuje się mieszanie gruntu z zaczynem cementowym na mokro lub na sucho. Technika mieszania na mokro może zostać przeprowadzona bez względu na poziom wody gruntowej, pozwala na utwardzanie podłoża każdego rodzaju. Mieszanie na sucho możliwe jest tylko w przypadku gruntów o wilgotności min. 60%, jego zaletą jest stabilizacja nośności bardzo słabego podłoża.

Jakie są zalety wzmacniania podłoża kolumnami DSM?

Zaletą poprawiania właściwości mechanicznych gruntu kolumnami DSM jest wysoka wydajność, szybkie tempo oraz niskie koszty wykonywanych robót. Brak wibracji i wstrząsów, w procesie wiercenia, przekłada na niski poziom hałasu. Wykorzystanie materiału miejscowego niweluje konieczność transportu oraz składowania ogromnych mas ziemi. Stosowanie ekologicznych materiałów sprawia, że technologia Deep Soil Mixing jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here